Agenda for the NGS Workshop at IPDPS2008


Sunday, April 13, 2008 - Ibis Room


Session 1: System and I/O Management: 8:00AM-10:15AM


Introduction to the Workshop -- Anita LaSalle


Seung Woo Son, Mahmut Kandemir and Mustafa Karakoy
Improving I/O Performance through Compiler-Directed Code Restructuring and Adaptive Prefetching

Dimitris S. Nikolopoulos, Godmar Back, Jyotirmaya Tripathis and Matthew Curtis-Maury
VT-ASOS: Holistic System Software Customization for Many Cores

Ram Dantu, Henning Schulzrinne and Paul Sroufe
Experiences in Building a Multi-University Testbed for Research in Multimedia Communications

Duc A. Tran and K. Nguyen
Multidimensional Information Retrieval in Peer-to-Peer Networks

Bhuvan Urgaonkar and Anand Sivasubramaniam
RIVER: Resource Management Infrastructure for Consolidated Hosting in Virtualized Data Centers

Jing Yu, Maria Jesus Garzaran and Marc Snir
Efficient Software Checking for Fault Tolerance

Youtao Zhang, Jun Yang and Weijia Li
Towards Energy-Efficient Code Dissemination in Wireless Sensor Networks

Yanyong Zhang and Anand Sivasubramaniam

Failure Prediction in IBM BlueGene/L Event Logs


Break - 10:15AM - 10:45AM


Session 2: Architecture and Optimization: 10:45am-12:15pm


Joseph Lancaster, Ron Cytron and Roger D. Chamberlain
Understanding the Performance of Streaming Applications Deployed on Hybrid Systems

Jack B. Dennis
The Fresh Breeze Project: A Multi-Core Chip Supporting Composable Parallel Programming

Melina Demertzi, Pedro C. Diniz, Mary W. Hall, Anna C. Gilbert and Yi Wang
The Potential of Computation Reuse in High-Level Optimization of a Signal Recognition System

David Whalley and Gary Tyson
Enhancing the Effectiveness of Utilizing an Instruction Register File

Yuan Xie and Feng Wang
Embedded Multi-Processor System-on-chip (MPSoC) Design Considering Process Variation

Yu Sun and Wei Zhang
Improving Code Caching Performance for Java Applications


Lunch - 12:15PM - 1:30PM


Session 3: Software Systems: 1:30pm-3:30pm


David A. Bader and Viktor K. Prasanna
DOSA: Design Optimizer for Scientific Applications

Nitesh V. Chawla, Douglas Thain, Ryan Lichtenwalter and David A. Cieslak
Troubleshooting Grids with Machine Learning

Anthony Danalis, Aaron Brown, Lori Pollock and Martin Swany
Introducing Gravel: An MPI Companion Library

Karen Zee, Viktor Kuncak and Martin Rinard
Full Functional Verification of Linked Data Structures

Jay Smith, Howard Jay Siegel and Anthony A. Maciejewski
A Stochastic Model for Resource Allocation in Heterogeneous Parallel and Distributed Computing Systems

David Garlan, Bradley Schmerl and Peter Steenkiste
Activity-Oriented Computing

Sean Callanan, Daniel J. Dean, Michael Gorbovitski, Radu Grosu, Justin Seyster, Scott A. Smolka, Scott D. Stoller and Erez Zadok
Software Monitoring with Bounded Overhead

Michael Marsh, Jik-Soo Kim, Beomseok Nam, Jaehwan Lee, San Ratanasanya, Bobby Bhattacharjee, Peter Keleher, Derek Richardson, Dennis Wellnitz and Alan Sussman
Matchmaking and Implementation Issues for a P2P Desktop Grid


Break - 3:30PM - 4:00PM


Session 4: Compilation and Tuning: 4:00PM - 5:45PM


Franz Franchetti, Yevgen Voronenko, Peter A. Milder, Srinivas Chellappa, Marek R. Telgarsky, Hao Shen, Paolo D'Alberto, Frederic de Mesmay, James C. Hoe, Jose M.F. Moura and Markus Puschel
Domain-Specific Library Generation for Parallel Software and Hardware Platforms

Seyong Lee and Rudolf Eigenmann
Adaptive Tuning in a Dynamically Changing Resource Environment

Brian A. Garber, Dan Hoeflinger, Xiaoming Li, Maria Jesus Garzaran and David Padua
Automatic Generation of a Parallel Sorting Algorithm

Uday Bondhugula, Muthu Baskaran, Albert Hartono, Sriram Krishnamoorthy, J. Ramanujam, Atanas Rountev and P. Sadayappan
Towards Effective Automatic Parallelization for Multicore Systems

Yunlian Jiang and Xipeng Shen
Adaptive Speculation in Behavior-Oriented Parallelization

Timothy Richards, Edward K. Walters II, J. Eliot B. Moss, Trek Palmer and Charles C. Weems
Towards Universal Code Generator Generation

Jaspal Subhlok and Qiang Xu
Automatic Construction of Coordinated Performance Skeletons




Monday, April 14, 2008 - Ibis Room


Session 5: Data Driven Systems: 8:00AM - 10:00AM


Craig Douglas, Paul Dostert, Yalchin Efendiev and Deng Li
Improving Predictions for Water Spills Using DDDAS

Vijay Kumar, Mary Hall, Jihie Kim, Yolanda Gil, Tahsin Kurc, Ewa Deelman and Joel Saltz
Designing and Parameterizing a Workflow for Optimization: A Case Study in Biomedical Imaging

Qi Han, Anura P. Jayasumana, Tissa Illangaskare and Toshihiro Sakaki
A Wireless Sensor Network Based Closed-Loop System for Subsurface Contaminant Plume Monitoring

Jan Mandel, Jonathan D. Beezley, Soham Chakraborty, Janice L. Coen, Craig C. Douglas, Anthony Vodacek and Zhen Wang
Towards a Real-Time Data Driven Wildland Fire Model

Nanyan Jiang and Manish Parashar
Programming Support for Sensor-based Scientific Applications

Xiaojiang Feng, Joshua Rabinowitz and Herschel Rabitz
Development of Laboratory and Computational Techniques for Optimal and Quantitative Understanding of Cellular Metabolic Networks

Huaming Li and Jindong Tan
ECG Segmentation in a Body Sensor Network Using Hidden Markov Models

Andriy Fedorov and Nikos Chrisochoides
Toward Improved Tumor Targeting for Image Guided Neurosurgery with Intra-operative Parametric Search using Distributed and Grid Computing


Break - 10:00AM - 10:30AM


Session 6: Reliability: 10:30AM - Noon

Cheng-Zhong Xu
Quality Assurance and Adaptation of Internet Services: Early Experience

Lance Fiondella and Swapna Gokhale
Software Reliability with Architectural Uncertainties

Ganesh Gopalakrishnan and Robert M. Kirby
Runtime Verification Methods for MPI

Rajiv Gupta, Neelam Gupta, Xiangyu Zhang, Dennis Jeffrey, Vijay Nagarajan, Sriraman Tallam and Chen Tian
Scalable Dynamic Information Flow Tracking and its Applications

Zhiling Lan, Yawei Li, Ziming Zheng and Prashasta Gujrati
Enhancing Application Robustness through Adaptive Fault Tolerance

Tao Xie, Mithun Acharya, Suresh Thummalapenta and Kunal Taneja
Improving Software Reliability and Productivity via Mining Program Source Code


Lunch - Noon - 1:30PM


Session 7: Algorithms, Models, and Simulation: 1:30PM - 3:15PM


Jason Liu
Immersive Real-Time Large-Scale Network Simulation: A Research Summary

Derek Chiou, Dam Sunwoo, Hari Angepat, Joonsoo Kim, Nikhil A. Patil, William Reinhart and D. Eric Johnson
Parallelizing Computer System Simulators

Todd Mytkowicz, Amer Diwan, Matthias Hauswirth and Peter F. Sweeney
We have it easy, but do we have it right?

Amit Kumar, Niket Agarwal, Li-Shiuan Peh and Niraj K. Jha
A System-Level Perspective for Efficient NoC Design

Michael Dubois and Hyunyoung Lee
STAMP: A Universal Algorithmic Model for Next-Generation Multithreaded Machines and Systems

Gurdip Singh
Methodologies for Optimization of Distributed Algorithms and Middleware

Giuliano Casale, Ningfang Mi and Evgenia Smirni
Versatile Models of Systems Using MAP Queueing Networks


Break - 3:15PM - 3:45PM


Session 8: Power Optimization: 3:45PM - 5:30PM


Bithika Khargharia, Salim Hariri, Wael Kdouh, Manal Houri, Hesham El-Rewini and Mazin Yousif
Autonomic Power and Performance Management of High-performance Servers

Jun Wang
Energy-efficient High-performance Storage System

Ishfaq Ahmad, Sanjay Ranka and Samee Ullah Khan
Using Game Theory for Scheduling Tasks on Multi-Core Processors for Simultaneous Optimization of Performance and Energy

Adam Manzanares, Kiranmai Bellam and Xiao Qin
A Prefetching Scheme for Energy Conservation in Parallel Disk Systems

Padma Raghavan, Mahmut Kandemir, Mary Jane Irwin and Konrad Malkowski
Managing Power, Performance and Reliability Trade-offs

Francesca J. Mesa-Martinez, Michael Brown, Joseph Nayfach-Battilana and Jose Renau
Measuring Power and Temperature from Real Processors

Xiaorui Wang and Ming Chen
Adpative Power Control for Server Clusters


Session 9: 5:30PM-6:00PM


Closing Discussion




This page is maintained by Alan Sussman,,
last change: 29 March 2008 03:58 PM .